Tavasszal is hűthetünk hatékonyan és költséghatékonyan

Adatközpont hűtés

Adatközpont hűtés

Mielőtt még a nyár beköszöntene, az adatközpontok előtt egy nem kis feladat áll: megbirkózni a tavasszal, amikor a tikkasztó meleg napokat néha novemberi időjárás követi, a szárazság és a viharok akár óránként váltják egymást. Erre felkészülni nem egyszerű, de korántsem lehetetlen.

Az adatközpont hűtőrendszerének beállításánál ilyenkor értelemszerűen az legfontosabb, hogy egy rugalmas rendszert alakítsunk ki, amely képes követni az időjárás akár radikálisabb változásait is. Első lépésként a páraszabályozókkal kell foglalkoznunk.

Ha az adatközpont páratartalma túlságosan magas, a pára le fog csapódni: aligha kell magyarázni, hogy egy nagy értékű elektronikai eszközökkel zsúfolt adatközpontban miért nem szerencsés a nedvesség túlzott jelenléte. Persze az sem jó, ha a levegő túl száraz, ez ugyanis elektromos kisüléseket okozhat.

A tisztaság is rendkívül fontos: a tavaszi időszakban alaposan ki kell pucolnunk a páraszabályozókat, hogy biztosan nem maradjanak bennük olyan kisebb-nagyobb szennyeződések, amelyek a teljesítményt rontanák, vagy akár az adatközpont levegőjébe kerülve később okozhatnának problémát.

Az ingyennél nincs költséghatékonyabb

Az ingyen hűtést elsősorban hidegebb éghajlatokon, a miénkhez hasonló területeken pedig télen alkalmazzák – pedig tavasszal is nagy hasznunkra lehet. A tavaszi éjszakák sokszor jóval hűvösebbek a nappaloknál, és nem ritkák akár az egyhetes komolyabb hidegfrontok sem. Ne legyünk restek ezt kiaknázni, mert hűtési költségeinket észrevehetően csökkenthetjük így.

A tavaszi nagytakarítást a hűtőrendszer esetében sem hanyagolhatjuk el. A szűrőket precízen meg kell tisztítanunk, cserélnünk, ha szükséges, hiszen ez a rendszer az adatközpont működésének és biztonságának egyik legfontosabb eleme.

Bízzuk a profira

A szakemberek szerepét nem hanyagolhatjuk el. Akármilyen kis adatközpontot üzemeltetünk is, annak költségeit jelentősen lefaraghatjuk, ha sikeresen optimalizáljuk, rugalmassá tesszük a beállításokat. Erre azonban leginkább az képes, aki adatközpontokkal kel és fekszik. Akár 30-50 százalékot is megspórolhatunk a hűtésen tavasszal, ha olyan emberre bízzuk a munkát, aki tényleg minden tényezőre oda tud figyelni, hiszen kívül-belül ismeri a rendszert.

A beállítások között nagy jelentőségű például a CRAC és CRAH hűtőegységek visszatérő levegőhőmérséklete. Ha ezt magasabbra állítjuk, míg a hőleadási setpointokat egyúttal csökkentjük, úgy hűvösebb időben optimalizálhatjuk a költségeket. Ha pedig az idő felmelegszik, a setpointokat magasabbra vehetjük, a kerülve el az energia elpocsékolását.

Az irányítson, aki tudja, mit csinál

Ne becsüljük alá az intelligens vezérlés jelentőségét! Már egy egyszerű lakóházban is rengeteget spórolhatunk az energián, ha egyetlen intelligens rendszer kezébe adjuk az irányítást, amely szenzorokkal, mérésekkel képes jó döntéseket hozni. Ha a hűtőrendszer egyes elemeit nem hangoljuk össze, akár az is előfordulhat, hogy ezek egymás működését zavarják majd, csökkentve a rendszer hatékonyságát és növelve annak költségeit.

Ha egy olyan profi, jól felszerelt modern adatközpontot üzemeltetünk, mint amilyen a DoclerNet szerver hosting terme is, akkor alapkövetelmény, hogy ne érjük be félmegoldásokkal. Profikat kell alkalmaznunk, akik minden tényezőt figyelembe véve bőven behozzák majd saját költségüket, és biztosítják, hogy a szeszélyes tavaszi időben is biztonságosan és olcsón hűtsünk eszközeinket.